Male to Female Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Cinsiyet değiştirme ameliyatı, kişinin kendi tanımladığı cinsiyete geçişi içeren bir ameliyattır. Cinsiyet doğrulama ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat, insanları kadından erkeğe veya erkekten kadına değiştirmeyi içerebilir. Kendini trans olarak tanımlayan kişilerin tercih ettiği operasyonlardır. Transseksüellik, kişinin vücudunun sahip olduğu cinsiyeti hissetmemesi olarak tanımlanabilir.

Bu terimler, erkeklere, kadınlara veya her ikisine yönelik erotik çekiciliği ifade eden "cinsel yönelim" teriminden ayırt edilmelidir. Transseksüelimiz ilk olarak 1953'te Benjamin tarafından tanımlanmıştır.

Bu durumda kişi o cinsiyete sahip olmak ve hayatına nasıl hissediyorsa öyle devam etmek isteyebilir. Bu nedenle cinsiyet değiştirme ameliyatları tercih edilmektedir. Bildiğiniz gibi cinsiyet geçişi sadece üreme organının değişmesi ile mümkün değildir. Cinsiyet olumlama ameliyatı için ses telleri, göğüsler, elmacık kemikleri, üreme organı, hormon takviyeleri gibi birçok tedavi gereklidir. Tüm bunların tamamlanması ile kişi tam olarak hissettiği cinsiyete sahip olabilecektir.

Bu nedenle cinsiyet değiştirme ameliyatı olmayı planlayan hastaların iyi bir araştırma yapmaları ve tecrübeli bir Doktor tarafından ameliyat olmaları önemlidir. Çünkü belirli işlemler uygulansa bile özellikle üreme organının değişmesinde hastaların duygularında bir değişiklik olmamasından kaçınılmalıdır. Ameliyattan önce ameliyatla ilgili çok detaylı bir araştırma yapmanız ve buna hazırlıklı olmanız gerekir. Alacağınız bu tedavinin bazı türlerini de öğrenmelisiniz. Bu yüzden iyi bir ekiple çalışmak önemlidir. Ameliyat olmayı planlıyorsanız mutlaka önceden iyi bir hastane veya klinik bulmalısınız. Çünkü cinsiyet doğrulama ameliyatı her ülkede her doktorun yapabileceği bir ameliyat değildir.

Penisiniz vajinaya dönüşüyorsa veya vajina penise dönüşüyorsa çizgilerin sinirlerinin zarar görmemesi gerekir aksi takdirde üreme organlarında uyuşmalar olur ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle biz kliniğimizde ‘Gender-Affirming Penile Inversion Vaginoplasty’ tekniğini kullanmaktayız. Bu cerrahi teknik gümümüzde en başarılı teknik olarak kabul edilir. Bu durum hastaların deneyimli cerrahlardan tedavi almasının önemini açıklamaktadır.

Cerrahi kararı kişinin sorumluluğundadır. Her ülkenin kanunları bu cerrahiyi sınırlar. Dünya genelinde cerrahi isteyen trans bireylerin özellikleri şunları olmalıdır.

  • Tamamen bilgilendirilmiş bir karar verme ve onay verme yeteneği olmalıdır.
  • Bir sosyal hizmet uzmanı veya psikiyatristten bir destek mektubu.
  • 25 yaşından büyük olmalıdır.
  • Madde bağımlısı olmamalıdır.
  • Evli ise eş onayı alınmış olmalıdır.
  • Bir yıl boyunca sürekli olarak karşı cinsiyet kimliğinizle yaşamış olmalıdır.
  • Bir yıl boyunca endokrin tedavi almış olmalıdır.

Cinsiyet Değiştirmek için Genital Cerrahi

Orşiektomi, Penktomi, Klitoroplasti, Labioplasti, ve Vaginoplasti içerir. Cerrahi genel anestesi altında yapılır ve hastanede 2-3 gün yatması gerekir. Hastaların preoperatif ve post operatif sigara içmemelidir. Endokrin tedavisi 2 hafta önce kesilmelidir.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Cinsiyet değiştirmek için genital cerrahi tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken özellikler

Uygulanan tedavi ve anestezi tipine göre değişkenlik göstermekle birlikte, Cinsiyet değiştirmek için genital cerrahi sonrası genelde beş günlük dinlenme sonrası günlük işler yapılabilir ve bu süre sonunda banyo yapılabilir. Kesi bölgesinde emilen dikiş materyali kullanıldığından bu dikişler kendiliğinden erir.

Yine uygulanan tedavi tipine göre değişkenlik göstermekle birlikte, yaklaşık 6 hafta sonra cinsel ilişki aktivasyonuna ve 8 hafta sonra ağır iş yaşamına ve spor aktivitelerine izin verilir.

Operasyondan 7 gün sonra, yara yeri iyileşmesi ve infeksiyonu açısından kontrol önerilir. Daha sonra da yıllık fizik muayene ile kontrol tavsiye edilmektedir.

Cinsiyet değiştirmek için genital cerrahi komplikasyonları

Uygulanan yöntem ve uygulanan kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte cerrahi tedavinin önemli komplikasyonları; genel anestezi komplikasyonları, kanama, ekimoz, vaginal prolapsuz, üretral, meatal ve vaginal stenoz, labial ve klitoral nekroz, recto-neovaginal fistül görülebilir.

Cinsiyet değiştirmek için genital cerrahi sonuçları

Cinsiyet değiştirmek için genital cerrahi sonrasında başarı oranı %71 - 90 arasında değişmektedir. Hastaların yaklaşık %85’i orgazm olabilmektedir.  Hastaların yaklaşık %30’u yeniden estetik düzeltme ihtiyacı duymaktadır. Bu cerrahi düzeltmeler çoğunlukla labiaların düzeltilmesidir.